YAHNİSevgili dostlarımız..kendi güzel,kalbi güzel dost ve arkadaşlarım,güzel kardeşlerim,canım arkadaşlarımız sizleri çok seviyoruz. Uzun zamandan beri evimizde elektrik sorununu yaşadık.kısıtlı elektrikle sizlere  yeterince Yakın olamadık.Bu yıl üç kitap üretiyoruz.1-Ben bir şeker hastasıyım.

2-Rakı balık Ayvalık,3-Ege ve Ayvalıkta kış hazırlıkları çalışmalarımız yoğun olarak devam ediyor. Zaman yetmiyor.Böylece sizleri ihmal ediyoruz. Sizler vefa örneği göstererek bizleri hep aradınız. Sordunuz eksik olmayın.. Biliniz ki ; Sizler bizim hayatta en yakınlarımızsınız. Sizlerin varlığınızla  gurur duyuyoruz.Tüm alakanıza minnettarım. Sağolunuz….

 

Terkib-i yahni ,Farsça bir kelime pişirilmiş et anlamında, Osmanlı mutfağından gelir. Aslı ise Gaziantep in Nizip ilçesine dayanır yöreye ait yemektir.dolayısıyla oradan yurt geneline yayılmıştır. 16 y.y Konya karaman Türkleri Yunanistan’a gidince bu tip yemeklerde birlikte gitmiştir .Şimdi Yunanlılara sorsanız yahni bizim derler. İddia ediyorlar, Farsça olması Yunanlılar için önemli değil.O, zaman varsın iddia etsinler ..Yahniyi bu tür lezzetli kılan içinde ki arpacık soğanıdır. Oysa Yunanistan da hiçbir zaman bu tip soğan yetişmemiştir.O zaman nasıl onların olur.  Yanımızda yamacımızda oturan insanlara soframızı açarsak sahip çıkmaları doğaldır Arpacık soğanının en lezzetli türü Nizip’te yetiştiğinden, Lezzet ve tat yöreseldir.Gaziantep mutfağını ünlü kılan etkenler  yörenin doğasında florasında mevcuttur.Ayrıca et ve sebze yemeklerini yoğurt ile pişirirler….Osmanlı mutfağında yahnilerin özel yeri vardır.Bir davet yemeğidir.her yahninin hangi şerbet ile içileceği belirtilmiştir.dolayısıyla istisnalar arasına girer.Osmanlı da yemekler başlangıçta az sulu bol daneliydi. Zamanla ekonomik nedenler ve artan nüfus suyu fazla danesi aza dönüştü..Geçmişten günümüze varlığını ve asaletini koruyan yahniyi ,geçmişteki gibi değil,günümüzdeki yapılan şekli ile sunuyorum. Bekleyin,Çok yakında geçmişteki şekliyle , yeni çıkacak kitabımda sizlere sunacağım.

 

Malzemeler:

 

·        500 gram kuşbaşı dana eti

·        4 adet soğan

·        4 adet sivri biber

·        1yemek kaşığı biber salçası

·        1 çay bardağı zeytinyağı

·        3 diş sarımsak

·        2 adet defne yaprağı

·        1 adet kesme şeker

·        Karabiber

·        Tuz

 

Yapılışı:

 

Etin kanının gitmesi için 20 dakika soğuk suda bekletip süzün.Dana etini ve defne yapraklarını  tencereye koyun.Kısık ateşte saldığı suyu çekene kadar pişirin.Piyazlık doğranmış soğanları ve sarımsakları ilave edin. Soğanlar şeffaflaşınca bir bardak sıcak suda eritilmiş biber salçasını ,tuz ,karabiber, şekeri ve  ekleyin.Suyunu çekince ocaktan alın.Tencerenin içinden defne yapraklarını  alın. Kızarmış  patates veya püre  ile birlikte  servis edin.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !