TATAR BÖREĞİ (Çiğ Börek)

 

 

 

Asıl adı şibörektir.Orta Asya dan göçlerle gelen tatar Türkleri Hazar denizinin kuzeyinden geçerek, Karadeniz in Kırım yarımadasına yerleşirler.Bir kısmı da ileri devam edip Karpatlar’ın içine yani bugünki Romanya’ya  yerleşirler Balkan savaşından sonra Romanya’dan gelen tatarlar Eskişehir ve civarına,daha sonra Rus ihtilalinden kaçan Kırım tatarları  İstanbul’ a yerleştirilir.İstanbul’a gelen Kırım tatarları kürkçü olduklarından daha sonra büyük bir çoğunluğu Amerika’ya göçer.Bu gün Dünyanın sayılı Kürkçüleri buradan giden Kırım asılı Tatar Türkleridir. Halen kapalı çarşıda kürk işini yapanlardan büyük çoğunluğu  bunlardır.Hayvancılık ana tema olunca işlemek ve pişirmek.onların ayrıcalıklı işidir.İstanbul da meşhur beyti et restoranın sahibi bir Kırım  tatarıdır.Krallara sofralar kurmuş ünlü bir et  ustasıdır.Halen ayakta ve dimdik çalıştığını duyuyorum. Ben altmış yaşıma geldiğime göre o, yüz olmasa bile yakındır.Et ve hamur işi Orta Asya Türklerinin beslenme biçimidir.Tatarlara özgü biçimde yapılan bu börek gözleme hamuru ile aynıdır. Aslında mantıda aynıdır.Burada  pişme şekli ile sunum farklıdır. Biri saç üstünde ,diğeri yağda kızarır.Eti farklıdır dana döşü ile kuzu döşü karıştırılır.  1/3 nispetinde birde piştiği kazanda önemlidir. Yağı yakmadan ısı ayarına dikkat edilerek pişirilirse lezzeti yakalamamak  söz konusu olamaz..

 

Malzemeler:

 

Hamur için;

 

3 su bardağı un

1 adet yumurta

1 tatlı kaşığı tuz

Aldığı kadar su

 

İç  malzemesi,

 

300 gram kıyma( 100 gramı koyun, 200 gramı dana eti)

2 adet soğan

1 tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay bardağı su

 

Yapılışı:

 

1. Un, tuz, yumurta ve suyla katıca bir hamur hazırlayın.Üzerini nemli bir bez ile örterek  30 dakika dinlendirin. Kıyma, rendelenmiş soğan , tuz, karabiber ve iyice karıştırılır.Üzerine bir bardak su ilave edilerek tekrar karıştırılır.Bu tatar böreğinin iç malzemesinin en önemli özelliğidir.

2.Hamuru ceviz büyüklüğün toplara bölün.Her bir hamur parçasını oklava ile açarak inceltin.Ortasına iç malzemesi koyun ve içi yayın ikiye katlayın.Kenarlarını hamur kesme aleti ile düzeltin.Bütün hamur toplarına bu işlemi uygulayın.Hazırladığınız börekleri un serpilmiş tepsiye koyup biriktirin.

3. Tatar böreklerini orta kızgın yağda iki tarafını çevirerek yağı yakmadan pişirin.Yağdan çıkardığınız börekleri kapaklı bir tencereye koyun.Yanında buz gibi bir ayranla servis edin.Afiyet olsun.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !