PAÇANGA BÖREĞİ

 

 

 

Efendim paçanga böreği ,yumurtaya bulanır sonra galeta ununa karıştırılıp kızartılırsa adı paçanga böreği olurmuş…. Vay.vay vay...İnsanlar gayet güzel hayal edebiliyorlar.Anlamadığım bir şey var.Kişi iyi bilmediği bir konuyu nasıl konuşur veya yazabilir.Bunun adı düpedüz haddini bilmemektir.Kusura bakmayın.Paçanga paçaldan gelir.Anlamı toplamadır.Çeşitli cins ve efsafta ki elle kesilemeyen kalan pastırma ,salam makinesinde kıyılır. Çeşitli bölgelerin pastırmasıdır...Karışıktır….Diğer füme pastırma pahallı olduğundan ,kalan toplama pastırmalar daha ucuza satılır.Bunlarla pastırmalı yumurta,kuru fasulye ,börek v.s yapılır.Tekrar ediyorum.bu tür tüketime füme pastırma kullanmak , uygun olmaz.Daha ucuzu, bu işi hal eder.İşte bu tür pastırma ve diğer malzemelerin karışımı ile yapılan böreğe paçanga denir.İçerisinde domates sivri biber,pastırma,rendelenmiş taze kaşar konulur.yağda kızartılır.Evlerde pek yapılmaz,içki mezesidir.Ara sıcak olarak sunulur.Şimdi soruyorum size ;hanginiz  hazır yufka  ile sarılan böreği yumurtaya ,galeta ununa  bulayıp kızartıyorsunuz.Yok böyle şey olmaz.Bu kadar da sallanmaz. İnanın üzülüyorum….

Biliyor musunuz..? İlk kez bu hafta benim evime ziyaretime bir blogcu arkadaşım geldi… Ya..adı mı yermisinyemezmisin.Ne kadar sempatik şen..,hanım, hanımcık küçük bir taş bebek.Bilemezsiniz ne denli mutlu oldum.kitabımı almış.İmzaladım.Yanında yine annesi.zarif bir hanımefendi.oturduk saatlerce sizleri çekiştirdik.(sakın inanmayın)Tekrar görüşmek üzere ayrıldık.Nede iyi ettiler de geldiler.Ayaklarına sağlık.İşte hayat bu .nereden ,nereye insanoğlu değişik vesilelerle tanışıp,tesadüfen bile olsa pek ala dost olabiliyor.

 

Malzemeler:

 

2 adet yufka

150 gram pastırma

½ çay bardağı zeytinyağı

50 gram kaşar

2 adet domates

3 adet sivribiber

 

Yapılışı:

 

1. Domatesi geniş bir sahana rendeleyin.Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.içerisine zeytinyağ ve sivri biber ilave edilip 1-2 dakika kaynatın ve  pastırmayı ilave edin. Tekrar iki dakika  daha pişirin ve ocaktan alın.Soğumaya bırakın.Siz daima domatesi sade pişirin sonra yağını ilave edin.Dahalezzetli olur.

2. Yufkanın birini açın.İlk önce yufkayı ortadan ikiye bölün.Sonra her parçayı da üç eşit parçaya bölün.Bir adet yufkadan altı adet paçanga böreği çıkıyor. Yufkanın alt kısmına hazırladığınız iç malzemesinden iki kaşık koyun.Üzerine bir tutamda kaşar peyniri rendesi serpin.Kenarlarını iki tarafından içe kıvırarak yassı bir şekilde sigara böreği gibi sarın.Yufkanın uç kısmını su dolu kaseye batırıp sarma işlemim tamamlayın.

3.Kızgın yağda iki tarafını da kızartın ve kağıt havlu üzerine çıkarın.Sıcak olarak servis edin.Afiyet olsun.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !