GÜVEÇTE TÜRLÜ

 

Sanırım herkesin bir güveç’i vardır. Olmayanlarda  lütfen alsın.yanlız alınca yağlamayı unutmayın.Yoksa uzun ömürlü olmaz. Güveç te pişen yemeğe su konmaz.kaynamaktan ötürü güveçte su kaybı da olmaz.Susuz pişen sebze ve et türü kendi suyu ve lezzetiyle piştiğinden şüphesiz ki çok lezzetli olur.Eskiden yaz ve kış türlüsü diye ayrılırdı şimdi her mevsim her türde sebze bulunduğundan böyle ayırım yok. Yalnız dikkat edilecek tek husus ilk önce  et sonra soğan ve patatesi  sırayla koyup biraz pişirdikten sonra sebzeleri mukavemetine göre koymak gerekiyor.Mevsim dışı fazla pişerlerse eriyor dikkat etmek gerekli. Güveç’i ocağınızın elektrikli kısmın da 1-2 aşamada pişirirseniz sonuç mükemmel. Yeşilmutfak ‘ta  yemek sunumlarında ilk öncelikli esas sağlıktır.Yağı fazla yakmadan,su ilave etmeden kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmesine dikkat edilir.Malum ya sağlıklı yaşam esas alınıyor. Burada pişme süresi normale göre uzun olur fakat lezzet mükemmeldir. Nice sağlıklı yaşam dileğiyle  afiyet olsun efendim.

 

Malzemeler:

 

500 gram kuşbaşı kuzu eti

1 adet soğan

1 demet taze soğan

2 adet patates

2 adet  patlıcan

2 adet kabak

250gr bamya

4 adet dolmalık biber

3 adet domates

4 diş sarımsak

½ çay bardağı zeytinyağı

1 demet maydanoz-dereotu

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı karabiber

 

Yapılışı:

1. Güveçin içine kesinlikle su koymayın.Sebzeler kendi saldıkları su ile pişmelidir. Pişme sırasında güvecin kapağı kapalı olmalı ve kısık  ateşte pişmelidir.

1.Patlıcanları alacalı soyup kalın halkalar halinde bölün.Tuzlu suda 20 dakika bekletip acısını çıkarın. Kabakları da patlıcan gibi doğrayın ve yıkayıp süzün.

Dolmalık biberleri dörde bölün.Patatesleri  doğrayın.Domateslerin kabuklarını soyun ve küp şeklinde doğrayın.Soğanları ince ince kıyın.

2. Etleri güveçin  içine koyun.Kısık ateşte saldığı suyu çekene kadar pişirin.Zeytinyağını ve soğanları ilave edip birlikte kavurun.Domatesi  ve sarımsağı ilave edin.Daha sonra sırasıyla patatesleri, patlıcanları, kabağı, bamya’yı dolmalık biberi, tuz, karabiber ekleyin. Pişmeye yakın ince kıyılmış maydanoz ve dereotunu ilave edin.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !