FIRINDA KARNIYARIK

 

Türk  mutfak kültüründe “sebzelerin şahı” ve “fakir eti” olarak tanımlanan patlıcan, sayılamayacak kadar çok çeşitli yemeğiyle mutfaklarımızın vazgeçilmezlerindendir.Anadolu’nun hiçbir köşesinde , özellikle yaz aylarında patlıcanın şahlığına kimsenin itirazı olmayacaktır.Patlıcanın,ülkemizde reçelinden turşusuna yaklaşık 200 çeşit yemeği yapılmaktadır.Bu kadar yaygın kullanımı nedeniyle beslenme kültürümüzde önemli yer edinen patlıcan, şehir kültürümüze de girmiştir.Yüzyıl öncesine kadar , çoğunluğu ahşap konaklardan oluşan İstanbul’da  “patlıcan mevsimi “ gelince patlıcan közleme yapılırken yangınların ardı arkası kesilmez olmuş; her gün şehrin farklı bir çok köşesini yok eden yangınlardan dolayı , patlıcanın şehre girişinin Padişah fermanıyla yasaklandığı dahi olmuş.Gaziantep'te ise patlıcan mevsimi geldiğinde delilerin çoğaldığı söylenir.Yine Antep'te "Evlat bir su ver,patlıcansız olsun"şeklinde bir deyim vardır.Patlıcanın anavatanının Hindistan olduğu en yaygın görüştür.Hindistan’da patlıcanın birkaç bin yıldan beri varlığı bilinmektedir.Bugün en yaygın üretildiği ve tüketildiği Akdeniz havzasında ise 16. yy.’dan beri yaygınlaştığı görülmüştür.Patlıcan kelimesinin kökeninin Sanskritçe Vatingana olduğu yaygın bir görüştür.Farsça’da patingan olarak bilinen patlıcan ,Divanü Lügati’t- Türk’te bitki olarak Bütüge adıyla geçmektedir.Ülkemizin her tarafında çeşitli yemeklerinin yapılıyor olmasıyla birlikte , asıl yaygın olduğu bölgeler Ege,Adkeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesidir.Gaziantep mutfağında patlıcan özel bir yere sahiptir.Karadeniz bölgesindeki hamsinin yerini Gaziantep’te patlıcan ( balcan )  almıştır.”Acı patlıcanı kırağı çalmaz”,  “ Seninki canda benimki patlıcan mı? Atasözü ve deyimlerde de yerini almıştır.

 

Malzemeler:

 

5 adet patlıcan

250 gram kıyma

2 adet soğan

3 adet domates

5 adet sivribiber

5 diş sarımsak

½ çay bardağı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

½ demet maydanoz

Kızartmak için  sıvıyağ

 

Yapılışı:

 

1.Kıymayı tencereye koyun. Suyunu salıp çekince zeytinyağını ilave edin.Soğanları ilave edip kavurun.Tuzunu ve karabiberini ekleyin.Kabukları soyulmuş küp şeklindeki domatesleri atın ve domates suyunu bırakıp çekinceye kadar pişirin.Tencereyi ateşten alınca kıyılmış maydanozu ilave edin.

2.Patlıcanların saplarını iki santim kalacak şeklide , sap kısmındaki yaprakları kesin.Kabuklarını alacalı şekilde soyup, baş tarafından sonuna kadar derince çizin.Bir kapta tuzlu su hazırlayın.Patlıcanları tuzlu suda 30 dakika bekleterek acı suyunu bırakmasını bekleyin.Sonra süzüp kurulayın.

3. Bir tavada yağı kızdırın.Patlıcanları tavaya koyup her iki yanı da ,altın sarısı renk alınca tavadan alıp bir kağıt havlu yada peçete üzerinde fazla yağını süzdürün.Kızarmış patlıcanları bir tepsiye dizin.Patlıcanların ortasındaki yarıklara harcı doldurun.Domates dilimleri,sarımsak ve biberleri patlıcanların üzerine yerleştirin.Tepsiye bir bardak su koyup daha önceden 200 derece de ısıtılmış  fırında 20 -25 dakika pişirin.

4.Karnıyarıkları önceden ısıtılmış tabaklara , üzerine suyundan da gezdirdikten sonra  sıcak olarak servis yapın.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !