ENGİNARLI İÇ BAKLA

 

Enginarın iç bakla ile müthiş  bir kombinasyonu. Kim çözdü veya kim yaptı ise minnetle anılması gerekir.İki farklı sebze ancak bu kadar uyumlu olabilir müştereken oluşan bu tat   enfes bir sunum.Malum taze bakla artık içe dönüştü.Aslında baklanın  tazesi ve iç hali bir birinden  farklı iki ayrı lezzet. Yiyenlerin tadı damağında kaldı.Yemeyenler ise seneyi bekleyecek.Kısmet olursa bir yıl sonra.Bakla ve enginarın Türk mutfağında özel bir yeri vardır .1844 yılında Mehmet kamil bey tarafından kaleme alınmış Türk mutfağının basılan ilk yemek kitabı ‘’Melceüt Tabbahin’’ de Bakla filizi tarifi ile enginar salatası tarifi yer alıyor.Anlatım aynen şöyle:Ekseriye bakla fidanları sivrildikçe bahçıvanlar biçer.Tarık-ı tertib-i mezkurlardan biraz çem edip(biraz toplayarak) az haşlayıp soğudukça üzerine tuz biber maydanoz ve limon veyahut sirke ve rugan-ı zeyt (zeytinyağı konularak) tenayül (yemek) buyururlar.Eğer fındık taratoru konulup rugan-ı zeyt gezdirilirse daha ala olur .bahis edilmektedir. Bakla bazı topluluklarda sadece yenmekle kalmıyor aynı zamanda fal amaçlıda kullanılıyor.Bazı çingeneler iç bakla ile ünlü" bakla falı" bakarak geçimlerini sağlıyor.Kökeni Hindistan’a dayanan bakla  falı Avrupa’ya ve ülkemize çingeneler kanalıyla yayılmıştır.

Enginar (Cynara scolymus), Papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50-150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki.  Enginar cynarin içerdiği için karaciğer ve safra kesesinde biriken nikotin, alkol ve yağın vücuttan atılımını sağlar. Ayrıca vücuttaki amonyak ve kolestrolü azaltır. Bir enginar likörü olan Cynar İtalya'da çok popüler olan bir alkollü içkidirYunancada adı "anginara"Latincede adı "Cynara Scolymus".Yabanisi de var"Cynara Cardunculus"Anavatanı Akdeniz havzası.Sicilya dan sonra tüm Akdeniz ve Egeye yayılıyor.İklimi yumuşak,nemli  toprakta yetişir.Kökü kuvvetlidir.Her yıl yeni hasattan sonra toprak üstü kısmı kurur.Kök canlı kalır.Ertesi yılda yaprak ve çiçek ürün verir. Her derde dava, bir adı da ECZAHANE ilaç niyetine kullanılır.Her türlü yenir.Bünyesinde glikozit,filavan,inulin ve tanin vardır.Kandaki kolesterolü azaltır.Şeker hastalarının ilacıdır.Alkol alan enginar tüketmelidir.Müthiş bir karaciğer takviyesidir.Yabanisi de tüketilir.Sütü alınarak sakız üretiminde kullanılır.Anadolu da bulgur pilavı, et ve yumurta ile pişirilerek  kızarması ve salatası yapılır. Lübnan mutfağının baş mezesidir etli yapılır adı da "ARDİ CHAWKİ BİL LAHEY" dir.  Ülkemizde Akdeniz,Ege ve Marmara da yetişir.Tohumla ekilmeyip filiz ve memeleriyle çoğalır.Gelin görün ki hiç bir kaynak Cunda  enginarından bahsetmiyor.Oysa bu ülkede enginarın alası CUNDA da yetişiyor.Cunda enginarının özelliği susuz oluşudur. Oysaki enginar büyüme aşamasında sulanır. Biliyor musunuz ? Nato Liderleri toplantısının menüsünde enginarda vardı.Cunda'dan alındı.  Sayın Vedat Başaran feriye lokantasında çok güzel bir şekilde sundu Liderler çok beğendiler.İmkanları olsa cebine koyup götüreceklerdi.Bir çok yemek çeşidi olan enginarın bakla ile pişirilişinin tarifini sunuyorum.Ayvalık usulü hiç su koymadan kendi suyu ile pişirilişi.Afiyetle.

 

- ENGİNARLI İÇ BAKLA

 

Malzemeler:

 

6 adet enginar

2 kilo iç bakla

1 çay bardağı zeytinyağı

2 adet limon

1 adet kuru soğan

1 demet taze soğan

2 demet dereotu

2 adet küp şeker

2 tatlı kaşığı tuz.

 

 

 

Yapılışı :

 

Hazırlık sırasında un ve pişme sırasında kesinlikle su , ilave edilmeden kendi suyuyla pişirilir.

 

  •  Baklanın iç ve dış kabukları soyulur. (İç kabukları  rahat soymak için             baş kısmında bulunan  siyah kısım bıçak ile hafif kesin)

·        Ayıklanmış enginarlar limonlu suda bekletilir.Bu arada bir demet taze soğan ayıklanır ve ince ince kıyılır.Kuru soğanda robota doğranır.Dereotları ayıklanır .

·        Kuru soğan ve taze soğan tencereye koyulur.Üzerine enginarlar yerleştirilir.Enginarların arasına iç bakla serpilir.Tuz ,zeytinyağı,şeker ve zeytinyağı ilave edip kapağını kapatın.Kısık ateşte 30-45 dakika pişirin. Pişmeye yakın dereotunun bir demetini tencereye ilave edin.Aldığınız iç bakla çok sert ve pişmez ise enginarları baklanın üzerine alıp bir çay bardağı sıcak su ilave edilmesi tavsiye edilir.

·        Ocaktan alıp kapağı kapalı olarak soğumaya bırakın.Servis tabağına önce enginarlar koyulur.Üzerine iç bakla paylaştırılır.İnce kıyılmış dereotu ile süslenip servise sunulur.

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !